کارمندانتان را تشویض کنید بدون آنکه دارائی تان را تاراج کنید.

کارمندانتان را تشویض کنید بدون آنکه دارائی تان را تاراج کنید.

از آنجا که بحران بهداشت عمومی باعث روند رکود اقتصادی گردیده است ، حفظ جریان تشویق بسیاری از شرکت ها برای افراد دشوار است . بسیاری از بنگاه های اقتصادی نمی توانند جایزه سالانه بزرگی به کارمندان خود بدهند .

پاداش های خرد چگونه می توانند جایگزین پاداش های سالیانه باشند ؟

ما اخیرا تقریبا به همه کارمندان خود جوایز نقدی پرداخت کردیم بجای آنکه در آخر سال این مبلغ را پرداخت کنیم .

در واقع شرکت ها می توانند از جایزه نقطه ای برای تحریک رفتارهای گروهی و نیز ایجاد احساس همبستگی قوی تر و بهتر استفاده کنند .

پاداش نقطه ای معمولا برای یک رفتار ، عمل یا نتیجه خاص به افراد یا گروهی از کارمندان ( و گاهی اوقات کل نیروی کار یک سازمان ) پرداخت می شود . به دلیل ماهیت هدفمند این سیستم ، کارمندان تمایل به دریافت مبلغ کمتری نسبت به پاداش کل سالیانه دارند . طبق تحقیقات انجام شده توسط پی اسکیل در سال ۲۰۱۸ این دومین شکل متداول برای پرداخت پاداش با مبالغ متغیر است که با پاداش سالیانه گره خورده است .

دلایل زیادی وجود دارد که باید از این نوع سیستم پاداش دهی برای جبران خسارت وارد آمده به سازمانتان جلوگیری کنید.

یک : امتیاز یک جایزه یا پاداش این است که باعث می شود تا کارمندان بیشتر اوقات احساس رضایت بیشتری داشته  باشند. یک پایه علمی برای این نکته وجود دارد : در یک مطالعه در سال ۲۰۰۱ دانشمندان علوم اعصاب کشف کردند که پیش بینی پاداش های پولی در آینده مقدار قابل توجهی از هسته های موجود در بخش ” سیستم پاداش ” مغز را تولید می کند . در همان مطالعه شرکت کنندگان گزارش داده اند که از چشم انداز پاداش نقدی احساس خوشحالی و رضایت می کنند .

در این مقاله سیستم پاداش : سیستم پیام رسانی ویژه مغز است که بدن را از برطرف شدن نیازهایش آگاه می کند.سیستم پاداش به گروهی از ساختارهای مغزی اشاره دارد که در برابر محرک های تقویت کنند یا لذت بخش نظیر مواد مخدر و داروهای اعتیادآور فعال می شوند.هنگامی که افراد در معرض محرکی لذت بخش قرار می گیرند ، مغز شروع به افزایش آزادسازی نروترنسمیتر ( پیام آور عصبی ) دوپامین می کند و فعالیت مناطق مغزی مرتبط با دوپامین افزایش می یابد . پاداش یک ویژگی جذاب از یک محرک است که یک رفتار اعتیاد آور را در فرد القا می کند . یک بررسی در زمینه علوم اعصاب ، محرک مربوط به پاداش را به صورت زیر توصیف کرده است :

هر محرک ، جسم ، رویداد ، فعالیت یا وضعیتی که پتانسیل ایجاد رویکرد و مصرف آن را دارد ،تعریف یک پاداش است .

سه تابع اصلی پاداش :

یک : باعث ایجاد یادگیری مشارکتی می شود

دو : بر روی تصمیم گیری تاثیر می گذارد و رفتار تحریک آمیز را به شخص القا می کند .

سه : سبب استخراج احساس مثبت به ویژه لذت می شود .

اگر هدف شما پاداش کارمندان است ، پس بیشتر سعی کنید که سیستم پاداش مغزی (مدار پاداش) آنها را درگیر کنید و به جای سیستم پاداش سالیانه به معرفی پاداش هایی بپردازید که کارمندان می توانند به طور مکرر بر اساس عملکرد فردی برای خود پیش بینی کنند که نیز به عملکرد گروهی و یا کل عملکرد شرکت گره خورده است . این کار باعث می شود به طور منظم فعالیت مدار پاداش مغز و سیستم احساس رضایت کارمندان تحریک شود . ممکن است این سیستم کار زیادی برای گروه مالی شما ایجاد کند . اما رهبر تیم می تواند یک استخر جایزه و پاداش نقدی برای یک سال تعیین کند و به مدیران حق اختصاص آن را به کارمندان بدهد ( در اینجا منظور مقدار پاداش از قبل مشخص  و مانند بودجه ای به هر بخش تخصیص داده شود ) .

دوم : جایزه نقدی عملکرد تیم را بهبود می بخشد، بویژه اگر گیرندگان ترغیب شوند این پول را برای دیگران هزینه کنند . تحقیقات زیادی در حال انجام است که نشان می دهد روابط بین فردی می تواند به عنوان منبع رضایت در محل کار به خدمت گرفته شود .در یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ ، فروشندگان در یک شرکت داروئی به گروه هایی تقسیم می شوند

یک گروه پاداش نقدی دریافت می کنند و گروهی پاداش نقدی برای هدیه به سایر افراد دریافت کردند . کسانی که مبالغی جهت هدیه کردن به دیگران دریافت کرده بودند پول بیشتری برای یکدیگر هزینه کردند.(هدیه پول بیشتر برای یکدیگر مستلزم افزایش ساعت اضافه کاری شخص است ). وقتی سازمان به کارکنان فرصت می دهد که برای دیگران هزینه کنند هم کارکنان و هم شرکت می تواند با افزایش احساس رضایت شغلی و خوشحالی برای بهبود عملکرد تیم سود ببرند .

سوم : پاداش نقدی نقطه ای فرصتی برای نشان دادن اولویت های سازمان شماست . فقط پرداخت نقدی ( پول ) کافی نیست . شما باید توضیح دهید که چگونه این پاداش ها پرداخت خواهد شد. شرکت در تحقق رسیدن به اهداف خود است . اینجا فرصتی است که اهداف شرکت توضیح داده شود و کارمند بداند که این پاداش ها برای چه چیزی پرداخت می شود و از چه منبعی به دست می آید .

مترجم : منظور ایجاد یک حس همدلی + ایجاد یک تفکر سیستماتیک و ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف این سیستم است.

نویسنده : Sanjiv Das

ترجمه و ویرایش و بومی سازی : امین مقسومی

منبع : Harward Business Review

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب رایگان وردپرس